Cło z Chin – VAT, zwolnienia i limity

e-import.pl – Import towarów z Chin i nie tylko - Cło z Chin – VAT, zwolnienia i limityśroda, 28 listopada 2012 00:39   Komentarzy: 67

Cło z Chin

Import z Chin na początku może wydawać się bardzo trudny. Przedsiębiorca chcący inwestować w sprowadzanie towaru z Chin spotka na początku wiele przeciwności w ustaleniu wszelkich formalności.

Aby sprowadzić towary z Chin nie wystarczy tylko znaleźć producenta lub pośrednika.

O ile sprowadzenie niewielkiej ilości towarów na swój użytek nie jest zbyt kłopotliwe, o tyle sprowadzenie towaru, który ma być dopuszczony do handlu na terenie Polski i Unii Europejskiej jest już o wiele trudniejsze. Towary sprowadzane z Azji muszą przejść odprawę celną. Jeżeli zamawiasz małą ilość towarów lub tylko próbki w takim przypadku możesz być zwolniony z odprawy celnej. Limity na import z Chin wynoszą 150 euro dla osoby fizycznej.  Z opłaty VAT jest się zwolnionym jeżeli kwota zamówienia nie przekroczyła 45 euro. Przez długi czas na import z Chin na ubrania i obuwie obowiązywały limity. Jednak Unia Europejska na początku 2008 roku zrezygnowała z wprowadzania limitów.

Import z Chin – Formalności

Jeżeli kupujesz towar z Chin przez Internet musisz dokładnie ustalić jakich dokumentów potrzebujesz.  Wszystkie niezbędne dokumenty od osób dla których import z Chin stał się sposobem na życie muszą być dostarczone do odpowiedniej agencji celnej. Jeżeli czegoś zabraknie towar może zostać odesłany z powrotem do Chin.

Każdy początkujący importer wcześniej czy później stanie przed pytaniem jak obliczyć cło z Chin? Jeżeli chce się ustalić wcześniej jakie zapłacić cło na towary z Chin najwygodniej jest skorzystać z Informacji Taryfowej , który w Internecie można znaleźć jako Isztar. Jest to taryfikator celny, który pomaga ustalić kwotę jaką poniesie importer. System został stworzony przez Departament Polityki Celnej Ministerstwa Finansów, dlatego jest wiarygodnym źródłem informacji. Jednak system ISZTAR nie posiada mocy prawnej i zawsze ostateczną stawkę na cło z Chin ustala urząd celny. Jeżeli naliczy nam inną stawkę niż wynikało z systemu – można złożyć odwołanie.

Jak zmniejszyć koszty?

Cło z Chin - Świątynia

Cło z Chin – Świątynia

Oczywiście ponieważ koszty jakie generuje odprawa celna towaru z Chin są duże, pojawiają się różne metody jak zmniejszyć wydatki. Jednym ze sposobów jest odprawa celna w Hamburgu. Sprowadzane towary nie są tam tak dokładnie badane jak w Polsce, dlatego przy małych brakach formalnych, wciąż istnieje spora szansa, że uda się dopuścić towar do obrotu. Dodatkową korzyścią jest  to, że w trakcie odprawy VAT nie jest naliczany od razu, tylko można go zapłacić po kilku miesiącach. Sprawia to, że przedsiębiorca może mieć jeszcze kilka miesięcy na obracanie 22%. Odprawa fiskalna w Hamburgu wydaje się być czymś trudnym, ale wcale tak nie jest.  Najłatwiejszym sposobem jest upoważnienie odpowiedniej agencji celnej i przedstawienie niezbędnych dokumentów.  Inną opcją rozliczania później stawki VAT jest możliwość składania kwartalnej lub miesięcznej deklaracji VAT-7. W takim wypadku można wprowadzać towar do obrotu, a stawka VAT zostanie rozliczona później przy składaniu deklaracji VAT-7.

Dokumenty wymagane przy odprawie celnej

W trakcie odprawy celnej są wymagane dokumenty takie jak:

 • faktura handlowa (commercial invoice). Musi ona posiadać: nazwę towaru, symbole, ilość, wagę netto i brutto, cenę, ogólną wartość, informacje skąd towar pochodzi oraz warunki dostawy wg. INCOTERMS. Należy uważać, aby nie sprowadzać towarów z podrobionymi znakami towarowymi bo nie mogą być one dopuszczane do sprzedaży ani na rynku polskim, ani europejskim.
 • list załadowczy (packing list),
 • świadectwo pochodzenia (certificate of origin),
 • konosament (w przypadku transportu drogą morską)
 • faktury za transport,
 • certyfikat CE,
 • certyfikat pochodzenia (tylko dla niektórych towarów np. tkanin).

Towary zwolnione z cła

Cło z Chin - flaga

Cło z Chin – flaga

Jest kilka przypadków kiedy import z Chin jest zwolniony z cła. Pierwszy przypadek to już wspomniane sprowadzenie wyłącznie towarów  w charakterze próbek.  Z opłaty VAT można być zwolnionym jeżeli kwota towaru nie przekroczyła 22 euro. Zwolnienie nie obowiązuje w przypadku towarów takich jak: tytoń, wyroby tytoniowe,  alkohol, wody toaletowe i perfumy.  Dodatkowo można liczyć na zwolnienie od cła jeżeli przesyłka ma charakter okazjonalny (czyli jest wysyłana nie częściej niż raz w miesiącu), zawiera towary wyłącznie osobistego użytku, a ilość jest na tyle mała, że nie są przeznaczone na handel. W tym wypadku zwolnienie z cła z Chin stosuje się, gdy deklarowana wartość paczki nie przekroczy kwoty 45 euro. Jednak w takim wypadku Urząd Celny może starać się dociec, czy deklarowana wartość paczki ma odbicie w rzeczywistości. Jeżeli okaże się, że wysłany towar ma większą wartość może dojść do naliczenia opłat.

Przeczytaj również:
System ISZTAR ? jak obliczyć cło importowe?
Import z USA - cło, VAT, akcyza
Import z Chin: Próbki towarów z Chin

Komentarze do artykułu:

 1. Podsumowując – to mogę raz w miesiącu kupować coś w chinach do 45 euro, tyle że w paczce powinny się znajdować rzeczy różniące się od siebie? Czy może być to np.: zestaw ubrań(chociażby buty, czapka, bluzka itp.) czy to już podchodzi pod ubrania i trzeba zapłacić za to cło oraz VAT? I jeśli takowa paczka wpadnie w ręce celników to co im powiedzieć? Że nie chcę aby cło zostało naliczone, ponieważ zamawiam to raz w miesiącu? I czy dokument tak czy siak muszę dołączyć?

  • Możesz kupować co chcesz w paczce może być jedna rzecz, kilka rzeczy takich samych lub kilka różnych rzeczy. Ważne aby całkowita wartość zamówienia wraz z kosztami wysyłki nie przekroczyła 45 euro gdyż wtedy MOGĄ doliczyć Ci cło i VAT. Jeśli realna wartość przekracza 45 euro, poproś sprzedawce aby zadeklarował towar jako ?gift?a zadeklarowaną wartość poniżej 45 euro. Takie paczki w znakomitej większości przechodzą bez cła i Vatu. Bez względu na to czy zamawiasz raz w miesiącu czy 20 razy liczy się to powyższe co napisałem. Nie przeginaj w ilości paczek bo się doczepi do Ciebie US czy to nie na handel.

 2. W ilości paczek ? Mamy tu na myśli np. 10 paczek wysłanych jednocześnie do tego samego adresu, gdzie celnicy sortują po kolei i zauważą że w każdej jest np. po 10 sztuk tego samego lecz każda ma mniej niż 45 euro?
  Dziękuję serdecznie za odpowiedź

  • W przypadku, który opisałeś prawie na pewno poza sprawdzeniem zawartości towar zostałby zatrzymany na cle i potraktowany jako jeden zakup. Dostałbyś wezwanie do przedstawienia dokumentów potwierdzających wykonane przelewy za te paczki oraz PI (Pro-forma Invoice) na każdą z nich osobno. Zapłaciłbyś Cło i VAT a przy odbiorze podpisywałbyś deklarację, że towar nie jest do celów handlowych ? jego kopia idzie do Twojego US, który przy takiej ilości powtarzalnych przedmiotów na pewno by się z Tobą skontaktował:)

 3. Witam

  W jaki sposob znalezc urzad celny w hamburgu?
  Czy moze ktos podac namiary?
  I w jaki spoób ją upowaznic?
  I czy oni z hamburga juz wysylaja towar bezposrednio na adres firmy w polsce?

  Jak to wyglada? chce sprowadzac towar z chin.
  Dziekuje za odpowiedz

 4. jest problem.
  może ktoś z Was byłby w stanie pomóc?
  Celny zatrzymał mi paczkę z butami z Chin.przysłali mi pismo,w którym jest zarzut
  „Towar wg deklaracji wartości-brak”
  Jeśli ktoś się orientuję na czym to polega -czy teraz towar musi przejść pełną kontrolę celną z rewizją włącznie,czy tego nie zniszczą jeśli sprawdzą te buty a okazałoby się że to nike podróba ?
  jakie dokumenty trzeba im dostarczyć ?

 5. Witam ,chciałbym kupić przez internet radio samochodowe 1 szt. dla siebie( cena 120-150 USD + koszty wysyłki ok 50 USD) .Czy i jak w tym przypadku mogę być spokojny o NIE naliczenie kosztow CŁĄ i VAT-u? Do jakich kwot mogę na to liczyć:?Widzę, ze w chińskich sklepach internetowych są stosowane praktyki: koszt radia 100USD i wysyłka ok 100USD-czy to jest rozwiązanie na powyższe pytaniee. Czy pozostaje mi e-bay Unia Europejska?

  • Po pierwsze poszukaj tego samego radia na Aliexpress w opcji z wliczonymi kosztami dostawy. Po drugie na 99% sprzedawca chiński napisze na deklaracji celnej wartość towaru na poziomie 30-40 dolarów właśnie po to aby zminimalizować ryzyko doliczenia VATu czy Cła. Pomimo tego absolutnie nie możesz być pewien, że przesyłka nie zostanie sprawdzona i nie doliczą Ci VATU i Cła jednakże prawdopodobieństwo takiej sytuacji jest bardzo małe. Nawet z Cłem i Vatem radio powinno kosztować znacznie mniej niż w Polsce jeśli jest inaczej poszukaj innego sprzedawcy. Cło i VAT liczone jest od całości Twojej wpłaty. Jeśli towar kosztuje 1 dolar a wysyłka 100 to zapłacisz od 101 dolarów Cło i VAT.

   • Nie do końca !! … należy rozróżnić dw przypadki:
    1. Towar wysyłany zwykła pocztą (China post, Singapur post) wtedy VAT i cło jest naliczane TYLKO OD WARTOŚCI TOWARU czyli wtedy należy zadbać aby koszty przesyłki były naliczone odrębnie (i nie były za niskie..) wartość opłaty pocztowej nie podlega opodatkowaniu w takim przypadku
    2. przesyłka DHL/ UPS inne kurierskie – podatek płacimy wtedy od CAŁĘJ WARTOŚCI (wartość towaru+wartość kuriera) i nie ma wtedy znaczenia ile kosztował towar a ile poczta – zapłacimy od całości i nie ma zmiłuj się … :)

    • Masz oczywiście rację. Tylko, że na Allinside.pl 95% wysyłek jest darmowych a koszt transportu wliczony w cenę towaru:) Nie rozbiją Ci tego…dlatego suma sumarum płacisz od całkowitej wartości. Gdybyś kupował na Alibabie to tam możesz poprosić o możliwość uiszczenia dwóch opłat – za towar na podstawie jednej faktury i za transport na podstawie odrębnej i wtedy wszystko się zgadza. Tylko, że na Alibabie kupujesz w hurcie:/

 6. Witam mam taką sprawę a mianowicie zamówiłem sobie buty z chin i kosztowały one 259 zł jest to trochę więcej niż 63 eur, czego mogę się teraz spodziewać?

  • Generalnie jest duża szansa, że niczego:) W najgorszym razie VAT i Cło jednak jeśli Chińczycy zadeklarowali wartość na poziomie 20-30 dolarów (a tak zwykle robią) to masz 90% szans, że nic nie dopłacisz do tego zamówienia.

 7. A jak zamówiłem sobie maskę i kaftan szermierczy, wiadomo że dla siebie i powiedzieli mi że koszt z wysyłką 131$ to będzie naliczone cło oraz vat?

    • To nie ma żadnego znaczenia. Celnik może ale nie musi chcieć sprawdzić zawartość. Jeśli sprawdzi a zawartość będzie wyższej wartości niż kwota deklarowana to każe Ci przedstawić dowód wpłaty (czyli ile faktycznie zapłaciłeś za towar) i od tego obliczy Cło i VAT. Właśnie dlatego Cło i VAT możesz mieć doliczone ale nie musisz. To zależy od celnika. Prawda jest taka, że znakomitej większości paczek nikt nie sprawdza i lecą po kwotach zadeklarowanych na dokumentach.

 8. Witam,

  zakupiłam na ebay.com torebkę (prawdopodobnie kopie chanel) za którą zapłaciłam 9,53 dolarów czyli około 31 zł. po jakimś czasie otrzymałam zawiadomienie, że powyższy towar pochodzący z Chin został zatrzymany na odprawie celnej w Zabrzu. I tu rodzi się pytanie czy mimo wysłania im wszystkich dokumentów potwierdzających kupno mogą naliczyć mi cło i podatek vat?

  Bardzo proszę o odpowiedź.

  • Czyli sprzedawca na ebay.com był z Chin? Jeśli udowodni Pani realna kwotę przelewu za ten towar i będzie ona poniżej 40 euro a z tego co Pani pisze tak jest, to przesyłka będzie zwolniona z cła i VATU. Ale może się pojawić inny problem – nie oryginalność przedmiotu. Jeśli torebka posiada loga producenta (Channel) i jest podróbką to problemy mogą być dużo poważniejsze niż cło czy VAT. Dlatego radzę jak mogę – wystrzegajcie się podróbek!

 9. Witam, cieszę się że znalazłem tą stronę i może będzie mi ktoś w stanie szybko pomóc. Otóż zamówiłem płaszczyk z Allierxpress za który zapłaciłem równo 18.39 dolarów. Zamiast paczki przyszedł list z z poczty polskiej że moja paczka została zatrzymana w urzędzie celnym w Zabrzu. Wobec tego w związku z tym że koszt jest dużo poniżej 40 euro oraz z tego co wiem, to nie jest to podróbka żadnej firmy nie muszę się spodziewać żadnych kłopotów i dodatkowych kosztów? Po co w takim razie zatrzymują taką paczkę? I ostatecznie, co w takim razie potrzebuję podesłać do UC – czy oprócz wiadomego czyli ksero dowodu itp wystarczy sam wydruk z Alliexrpess że zakupiłem ten przedmiot? Czy można im to podesłać drogą elektroniczną?

  Z góry ogromne dzięki za pomoc, bo trochę mnie ten list zmartwił. Pozdrawiam!

  • Witaj, trochę późno odpisuje ale lepiej niż wcale:) Zatrzymanie w UC to normalna rzecz. UC nie daje wiary, że płaszcz kosztował zadeklarowaną kwotę jaką chińczyk wpisał w deklarację. Poproszą Cię w najgorszym razie o dowód wpłaty i tyle. Można podesłać mailem bez problemu. Przyspieszy to realizację. Na pewno towar już masz w domu bo pisałaś dość dawno. Pozdrawiam!

 10. Witam.

  Szukam na alibaba.com roweru z wysokiej półki 1000-2000 dolarów. To i tak ułamek ceny w Polsce. Moje pytanie to czy i jakie cło, VAT będę musiał zapłacić. Szukałem w Isztar i tak nic nie wiem.
  Jeden kompletny rower na własny użytek.

  Będę wdzięczny za odpowiedź.

 11. Witam, mam pytanie. Jak wygląda sprawa cła oraz podatku przy zakupie gitary na Aliexpress? Jej cena wynosi $228 i jest wysyłana za posrednictwem EMS. Z góry dziękuje za kazda odpowiedz

 12. Witam, chciałbym się zapytać jak to wygląda z importem z chin półproduktów które w Polsce będą składane w 1 całość. Czy tu też muszę zapłacić 23% Vat? Jeżeli zamówię towar za 40$ czy muszę także zapłacić od tego Vat? Czy dopiero jak zacznę sciagać masówę na większą skalę? Mając firmę mogę potem odpisać sobie ten podatek?

  • Witaj, sprawa jest bardzo prosta. Cło jak i VAT płacimy od przesyłek o wartości powyżej 45 euro. Towar za 40$ nie przekracza tej kwoty. Niemniej jeśli to co ściągasz kupujesz na handel, na firmę to bez względu na kwotę podatek zapłacić musisz, cło z resztą też. Nie ma pojęcia „masówka” dla Urzędu Skarbowego masówka to może być milion wykałaczek o wartości 40$. Porozmawiaj ze swoją księgową lub z Krajową Informacją Podatkową.

 13. Mam takie pytanie. Chciałbym sprowadzić towar z Chin, sprawdziłem kody na ISZTAR i musiałbym zapłacić 23% VAT + 3.7% CŁO. Tutaj rodzi się pytanie. Czy cło płacę od zadeklarowanej wartości towaru – dla przykładu 1000$ czy płacę od wartości całej przesyłki tj. 1000$ + 300$ koszt transportu?
  I drugie pytanie, czy fakt, że nowe przedsiębiorstwo zwolnione jest z VATu do 10tys eur obrotu/rok ma tutaj znaczenie i nie będę musiał tego VATu płacić dla urzędu celnego?

  Bardzo proszę o odpowiedź.

  • Cło i VAT płacisz od wartości całej przesyłki czyli w Twoim przypadku 1300$. Z tego co wiem (a księgową nie jestem) VAT przy imporcie odprowadzić musisz bez względu na formę opodatkowania do jakiej się zaliczasz.

 14. Obecnie z aliexpress mam jakieś 12 przesyłek w statusie do potwierdzenia odbioru.
  Od różnych sprzedających. O warości 5-20$.
  Czy można się spodziewać upierdliwości ze strony UC?
  Głownie ubranka dla dzieci bo pokazałem żonie tą witryne i się zaczęło jak przyszło kilka paczek na próbę ;)

  • Witaj w klubie:) Ja mam podobnie. 11.11 na festiwalu zakupów zaszalałem. Nic się nie martw gdyż każda z przesyłek przyjdzie Ci w innym czasie w odstępach kilku dniowych lub kilku tygodniowych. UC nic do tego i całość z 99% pewnością przyjdzie bez żadnych dodatkowych niespodzianek. A poza tym dziękuje za zakupy w naszym sklepie Allinside.pl.

 15. Witam zakupiłam kilka dni temu obuwie dokładnie kozaki na Ali za małą kwote 6$ czy taka paczka przejdzie przez UC normalnie czy mam się spodziewać że zostanie zatrzymana, trochę się denerwuję takimi sprawami bo nie mam pojecia czego się spodziewac . Proszę o odpowiedz

  • Jedyne czego możesz się spodziewać to dobrego towaru, który kupiłaś. Do wartości 45 Euro jesteś całkowicie bezpieczna i żaden Urząd Celny nic Ci nie zrobi. (pomijam nieoryginalne czy nielegalne produkty). Powyżej 45 euro zapłacisz przy odbiorze przesyłki CŁO i VAT i dalej nic się nie stanie:) Także spokojnie oczekuj na przesyłkę.

 16. Witam, czy jeśli koszt transportu pokrywa sprzedawca a nie kupujący, to mimo wszystko zapłacę podatek i cło także za transport?

  Sprzedawca wysyła paczkę jako „gift”, jednak jeśli zatrzymaliby ją w UC – rozumiem że muszę przyznać, że dokonałam zakupu (dajmy na to 5 sukienek) i pokazać im dowód wpłaty.
  Czy wtedy naliczą mi cło i podatek od tej faktycznej kwoty która zapłaciłam, czy doliczą mi jeszcze do tego koszt wysyłki, którą pokrył sprzedawca?

 17. Witam chciałbym zamówić telefon za sumę od 100-180$ z singapury prze stronę aliexpres, jeśli bym się dogadał z wysyłającym by zdeklarował wartość 40euro to jesli by celnik nie sprawdzil przesylki to nie place cla i vat a jesli sprawdzi to place 5% clo i 23% vat ( jeśli stwierdzi, że wartość zdeklarowana z prawdziwą nie zgadza się czy coś mi grozi jakaś grzywna- poza clem i vat)?? Jak najlepiej było by to wysłać? Czy ktoś zamawiał na takim portalu smartfona i jak to wyglądało

 18. Witam . zamowilem z aliexpress wyswietlacze do testow . otrzymalem maila od dhl ze musze przetlumaczyc fakture. problem w tym ze Chinczyk zadeklarowal mniejsza wartosc towaru, jezeli zatwierdze ta wartosc i zostane poproszony o rachunek ktorego nie posiadam to jakie sa konsekwencje?

  • Poświadczysz nieprawdę:) Musisz niestety przesłać faktyczny dowód wpłaty na realną wartość towaru. Chińczycy zawsze zaniżają wartość ale w sytuacji w której pech chce, że Cię skontrolują musisz podać prawdziwe informacje.

 19. Witam, wnioskując z poprzednich wypowiedzi podczas zamawiania towaru na sprzedaż, prowadząc działalność gospodarczą, należy uiścił opłaty: cło oraz VAT. Pytanie które się nasuwa to kiedy i w jaki sposób to zrobić? Po odbiorze przesyłki czy w czasie gdy znajduje się ona w urzędzie celnym? Czy może należy jakoś dać wcześniej znać, że chce się zapłacić?

  • Urząd Celny sam się do Ciebie zgłosi po zapłatę Cła i VATU. Generalnie do czasu aż przesyłki nie ma na WER i nie jest jej nadany numer magazynowy to nic nie przyspieszysz. Obserwuj status, gdy zobaczysz Zatrzymanie na Cle – dzwon, ustal numer magazynowy, prześlij dowód wpłaty i po opłaceniu cła i VATU (przy odbiorze przesyłki, gotówką) transakcje masz zamkniętą. Kwota zadeklarowana musi się zgadzać z fakturą jaką Chińczyk Ci wystawi – to w Twoim interesie jest:) Warto więc zwrócić uwagę aby Chiński sprzedawca nie zaniżył wartości jak to ma w zwyczaju:)

 20. Witam,
  chcę zakupić sporą liczbę (50 szt.) „żarówek” LED. Czy dobrze ustaliłem (ISZTAR), że cło to będzie 3,7% plus VAT 23% ? Zakładam, że przy takiej ilości zapłacę i jedno i drugie, co i tak jest dużo taniej niż w Polsce. LEDy są tylko i wyłączni na mój prywatny użytek.

 21. Witam mam zamiar zakupić smartphone za 212 $ na aliexpress.com i pytanie brzmi czy jak nalicza mi te dopłaty to mogę zrezygnować ? czy już muszę zaplacić ?

  • Po pierwsze kup poprzez allinside.pl – może kupisz taniej niż bezpośrednio na aliexpress.com. Jak zapłacisz za towar i doliczą Ci cło i VAT to będziesz musiał to zapłacić. W innym przypadku przesyłka jest zwracana do nadawcy (jak się nie mylę) ale nie jestem pewien. Chińczyk odda Ci pieniądze ale pomniejszone o koszt dostawy, który z Polski do Chin wcale taki mały nie będzie. Druga opcja to przepadek zakupu na rzecz Skarbu Państwa lub jego utylizacja.

 22. Witam
  Zakupiłem w chinach radio RC do sterowania małym samolotem za 300USD i przesyłka DHL nie mogę znaleźć kodu na ISZTAR, proszę o podpowiedz jak to zakwalifikować i czy zapałce VAT oraz CłO
  nadmieniam ze to na uzytek własny i pierwsza paczka w życiu ;)

 23. Witam,
  Mam firmę i jestem na podatku VAT-7. Chciałabym kupić towar z HOBBYKING z Chin ale towar zostanie wysłany z ich magazynu w Holandii przez firmę być może GLS albo inną firmę kurierską. Jak to będzie z podatkiem? Chcę w ten sposób kupować towary handlowe do mojego sklepu.
  Będzie to dla mnie wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, które mam wykazywać na deklaracji VAT-7 i VAT-UE ?? Ktoś mi kiedyś pokazał taki dokument od Chińczyków w Holandii i nie ma tam żadnego NIP-u unijnego ani nic. Nie wiem co zrobić jak się zdecyduję. Proszę o pomoc Forumowiczów. Może ma ktoś sklep i też kupuje z HOBBYKING ale z magazynu w Holandii mu to wysyłają.

  • Generalnie to pytanie do księgowej:) Jednakże zasada jest prosta – aby tą dostawę traktować jako wewnątrzwspólnotową to faktura VAT musi być od podmiotu zarejestrowanego w UE i posiadającego unijny NIP.
   Nie ma opcji, że magazyn jest w Holandii, sprzedawcą (na papierze) jest firma z Chin i VAT wynosi 0% – niestety.

   • Właśnie pokazałam INVOICE księgowej. Tam nie ma numeru NIP unijnego. Sprzedawca jest Hobbyking z Hong Kongu, a tylko traking firmy kurierskiej pokazuje, że paczka wyszła z Holandii do Polski i tyle. Żadnej faktury od kuriera ani polskiego ani zagranicznego. Można się załamać. Nie jestem jakimś złodziejem i chcę mieć wporządku w księgowości. Grunt, że zawsze można zrobić korektę deklaracji :(

    • No to VAT doliczasz:) A faktura będzie dowodem zakupu i tyle. Innymi słowy to import z krajów trzecich…choć bez „odprawy” i cła bo to już Chińczycy musieli zrobić sprowadzając towar do Holandii. A co na to KIP? tylko dzwoń ze 3 razy bo tam każdy mówi co innego a i tak to co mówią nie jest wiążące:)

     • Krajowa Informacja Podatkowa: jedna osoba powiedziała, że to WNT a druga, że to import towarów. I bądź tu mądry. Też myślę, że to wkońcu trzeba księgować tylko w koszty. A jak WNT to skoryguję. Tak czy siak wykazuje się to po stronie sprzedaży i zakupów więc jest to neutralne podatkowo a VAT płacę co miesiąc do US.

 24. Witam serdecznie,
  prowadzę działalność,jestem Vatowcem i zajmuje się sprzedażą internetową (jak do tej pory polskie produkty). Chcę rozszerzyć swoj asortyment i sprowadzac produkty z Chin. I tu moja ogromna prośba o kilka rad :)
  1.Zamawiając od Chińczyka muszę poprosić o fakturę (wysyłają ją razem z przesyłką czy mailowo?)
  2. I co dalej?Jakie mam opcje?Moge zamowic kurierem i oplacic kuriera za załatwienie tych wszystkich formalnosci celnych? a co w przypadku wysylek chińską pocztą? Czekam aż dotrą i zgłaszam się do Urzędu Celnego, ktory naliczy VAt i ewentualnie cło? Jakich dokumentów do tego potrzebuję?
  3. jak wypełnic ten SAD? czy urząd celny pomaga na miejscu to wypisać? czy pobierają za to jakies opłaty?
  4.czy cos jeszcze waznego muszę zrobic?
  Pozdrawiam :)

 25. 1. I tak i tak. Najważniejsze o co musisz poprosić to o zgodność kwoty wpłaty z wartością towaru. Chińczyki piszą co chcą:)
  2. Poczta/Kurier – bez znaczenia. Odprawę celną robi UC przy poczcie albo firma kurierska. W obu przypadkach napiszą do Ciebie gdy przesyłka będzie już w Kraju.
  3. SAD wypełniasz sam lub z pomocą UC. W necie jest masa wzorów i infolinia UC.
  4. Tak. Kupić próbkę zanim kupisz docelową partię towaru. 10 sprzedawców ma ten sam produkt ale każdy jest produkowany w innej fabryce – niestety:)

  • bardzo dziękuję za szybką i konkretną odpowiedz. Pozwolę sobie jednak jeszcze podrązyć temat, być może jestem zupełnym laikiem…no cóż dopiero zaczynam przygodę ;) Ale martwi mnie mimo wszystko zagadnienie nadal.
   Chciałabym bowiem zacząć od niewielkich zamówien, o niedużych wartościach, więc zapłacenie w tej sytuacji firmie kurierskiej za formalnosci celne jest dla mnie zupelnie nieopłacalne. Poza tym najczęściej przy takich paczkach (o nizszej wartości)za kuriera trzebaby dopłacać, wiec darmowa jest przesyłka pocztą chińską. Odprawa celna odbywa sie w takiej sytuacji w UC przy poczcie i z tego co wnioskuję mam dostarczyć SAD. Ale czy w ogole przejscie tej odprawy celnej samodzielnie (nie placac agencji/kurierowi) jest mozliwe? Pojawia się bowiem masę informacji na forach , ze w zasadzie jest niemozliwe,ze trudno wypelnic papieryv itd. wiec troszkę mnie to przeraża.Dla przykładu: http://www.forum.bigchina.pl/viewtopic.php?t=15345

   http://www.forum.bigchina.pl/viewtopic.php?t=5743

 26. Witam. Zamówiłam suknię ślubną z aliexpress za cenę 243 $. Chciałam zapyta czy będę musiała jeszczę opłacać VAT, opłatę celną. Jeśli tak to czy można to jakoś obejść?

 27. No rozumiem ale jak to jest wyliczanie. Jeśli sukienka kosztowała 243 $ to ile musze zapłacić od niej cła i vat. Czy clo i vat są wyliczanie z kwoty sukienki i potem sumowane? Czy wylicza się clo dodaje do wartości sukienki a potem z tej sumy wyliczany jest vat?

 28. Witam dzwolniłam dzisiaj do Urzędu Celnego i już wiem i mogę podzielić się tą wiedzą jeśli i kogoś to interesuje. Jeżeli chodzi o sukienkę ślubną to wyliczają 12% cła od wartości towaru (cena za sukienkę + koszt wysyłki). Następnie do ceny towaru dodaje się wyliczone cło i z tej sumy wylicza się dopiero 23% podatku. Czyli do zapłacenia jest 12% cła + 23% podatku. Z tego co powiedział mi Pan na infolinii płatne przy odbiorze paczki- kurierowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj też w kategorii Cło i podatki (artykułów 5)
Agencja celna - czy warto z nią współpracować?


Agencja celna kontra Celnik O Agencjach Celnych pisaliśmy tutaj. W tym artykule skupimy się na różnicach, wadach i zaletach korzystania z Agencji Celnych. Praktycznie każdy, towar importowany z Chin objęty jest cłem. Praktycznie każda, zajmująca się handlem czy dystrybucją towarów polska firma sprowadza ...